Blog

Ev Almak İçin Kredi Avantajları

Ev Almak İçin Kredi Avantajları

EV ALMA KREDİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

KONUT KREDİSİ ALMANIN ZARARLARI NEDİR?

ONKO Emlak Yatırım Danışmalık; Hizmetleriyle Her Zaman Sizin Yanınızda.

Konut Kredisi Almak her zaman avantajlı olmayabilir. Ev Kredisi Almanın Avantajları olduğu gibi zararları da olabilir.

ONKO Emlak Yatırım Danışmanlığı olarak konut almak isteyenlere her konuda yardım etmekten mutluluk duyarız.

Mortgage Konut Kredisinin Avantaj veya  Zararları nelerdir.

Ev almak çoğu insanın alacağı en büyük kararlardan biridir. Mortgage düşük faizli ve uzun dönemli bir kredi olması nedeniyle çoğumuzun idealimizdeki konuta ulaştıracak bir fırsat olabilir. Taşınmaz mal Türkiye şartlarında en güvenilir ve karlı yatırım araçlarından biri dir. Mortgage taksitle taşınmaz mal alma fırsatını yaratmış, hem ev sahibi olma hem de emlağa yatırım yapma olanağını peşin parası sınırlı olan milyonlarca kişiye açmıştır.

Ancak, mortgage ile taşınmaz mal almak, herkes icin uygun bir çözüm olmayabilir. Mortgage'in size uygun olup olmadığını anlamak için ihtiyaçlarınızı ve mali ödeme gücünüzü göz önüne almalısınız.Aşğıdaki dört noktayı dikkatlice okuyun.

1.Taşınma Durumunuz: Eğer 1-3 yıl içinde taşınmayı düşünüyorsanız, ev almak yerine kiralamayı düşünebilirsiniz. Eğer ev almaya karar verirseniz, taşındığınızda ne yapacağınızı planlamanız gerekir.

Birinci seçeneğiniz taşındığınızda evinizi kiraya vermektir. Alacağınız kira aylık mortgage ödemelerinizi karşılayacak mıdır? şu anda yurdun birçok yöresinde, aylık kiralar mortgage ödemelerinin yaklaşık iki katı gibi bir rakamdır. Bu nedenle, bu seçenek birçok kişiye uymaz.

İkinci seçeneğiniz, taşındığınız vakit evinizi satmaktır.

Eğer emlak piyasalarındaki artma ve hareketlilik devam ederse, problem yoktur; kısa zamanda müşteri bulur ve kar edersiniz.

Ancak, emlak piyasalarında da kısa vadede risk vardır. Emlak fiyatları geçici olarak düşmüşse ve evinizi acilen satmanız gerekirse, zarar edebilirsiniz. Zarar durumunda, banka zararı sizinle paylaşmaz. Her durumda aldığınız mortgage kredisi ve faizinden siz sorumlusunuzdur. Eğer mortgage kredisi ve faizini bankaya zamanında geri ödemezseniz, taşınmaz malınız satılacağı gibi sizin ve kefiliniz hakkında icra takibi de açılabilir.

2. Peşinat: Mortgage almak için alacağınız taşınmaz mal değerinin yaklaşık %10-20'si gibi bir miktarı bankaya peşinat olarak yatırmanız gerekmektedir. İleride sıfır peşinatlı mortgage ürünleri çıkabilir, ancak şu anda hemen hemen her banka peşinat istemektedir.

3. Düzenli Gelir: Tüm kredilerde olduğu gibi, aylık ödemelerin düzenli yapılması en önemli husustur. Mortgage ödemelerini karşılamak için düzenli maaş, serbest meslek geliri ya da kira gelirinizin olması gerekir.

Öncelikle, alacağınız mortgage'in aylık sabit ödemelerini bilmelisiniz. Eğer aylık ödemelerinizi hesaplamak isterseniz hesaplayıcıları tıklayın.

Şu an kiracı iseniz, ödeme gücünüzü ölçerken, mortgage taksit miktarınızı ödediğiniz kira ile karşılaştırın. Eğer aradaki fark büyükse, bu miktarı nasıl karşılayacağınızı planlamanız gerekir.

Mortgage taksitlerini ödedikten sonra, aylık zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek paranız kalıyor mu? Tüm paranızı mortgage ödemelerine yatırıp kredi kartlarından borç almak zorunda kalmayacağınıza emin olun.

Gelirinizin aksaması durumunda acil durumlar için ayırdığınız yeterli bir miktar paranız var mı? Hastalık, iş değiştirme, çocukların okula başlaması, taşıt tamir masrafları gibi büyük masraflar için para ayırmanız yerinde olur.

4. Alternatif Yatırım Seçenekleri: Bazılarımız Mortgage alarak ilk defa ev sahibi olmayı hedefleriz. Ancak çoğumuz yatırım amaçlı emlak almak için mortgage düşünebilirler.

Yatırım amaçlı düşünüyorsanız, taşınmaz malı sattığınızda ne kadar net karınız olacağını hesaplamalısınız. Gelirinizden masrafları çıkardıktan sonra elinizde kalan para net karınızdır.

Masraflar. Faiz, bir sefere mahsus alım ve satım masrafları, sigortalar ve taşınmaz mala ödemek zorunda kalacağınız diğer aidatlar toplam masraflarınızı oluşturur. Mortgage aldığınız andan itibaren, alınan miktar üzerinden faiz işlemeye başlar. Mortgage ile taşınmaz mal almanın bir sefere mahsus alım ve satım masrafları (banka kredi kullandırma ücreti, emlakçı komisyonu, eksper raporu, vergi, tapu masrafı, vs) vardır. Bankanız taşınmaz mala deprem sigortası ve size bireysel yaşam sigortası yapılmasını da zorunlu kılabilir. Taşınmaz mal sahibi olduktan sonra da belli aidatlar (tamir masrafları vs) de ödemeniz gerekebilir.

Getiriler. Taşınmaz maldan dolayı kira geliriniz ve taşınmaz malın net değer artışı da toplam getirinizi oluşturur.

Eğer yatırım amaçlı düşünüyorsanız ve yüksek gelir getiren başka yatırım araçlarınız varsa  Kısa vadede nakde ihtiyacınız olacaksa daha likit (satımı kolay ve kısa zamanda yapılabilen) yatırım araçları size daha uygun olabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki emlak Türkiye'de uzun vadede hem en az riski olan hem de en çok gelir getiren yatırım araçlarından biri olmuştur.

Konut Kredi Son Yazılar

 • Emlak Mortgage ve Konut Kredisi Arasındaki Fark

  EV KREDİSİ VE MORTGAGE ARASINDAKİ FARKLAR KONUT KREDİSİ NEDİR Konut kredisi,konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisi, satın alınmak istene ..

  Tümünü Göster
 • Ev Almak İçin Kredi Avantajları

  EV ALMA KREDİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR? KONUT KREDİSİ ALMANIN ZARARLARI NEDİR? ONKO Emlak Yatırım Danışmalık; Hizmetleriyle Her Zaman Sizin Yanınızda. Konut Kredisi Almak her zaman avantajlı ol ..

  Tümünü Göster
 • Ev Satın Almak Ev Sahibi Olmak

  Ev Sahibi Olmak: Evinizi Alırken Hepimizin hayalidir ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak. Kira ödemek bizim sırtımızda sürekli taşıdığımız bir kamburdur . Son Yıllarda düşen kre ..

  Tümünü Göster