Blog

Ev Satın Almak Ev Sahibi Olmak

Ev Satın Almak Ev Sahibi Olmak

Ev Sahibi Olmak:

Evinizi Alırken

Hepimizin hayalidir ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak. Kira ödemek bizim sırtımızda sürekli taşıdığımız bir kamburdur . Son Yıllarda düşen kredi faizleri ve uzayan vade seçenekleri ile bizi umutlandırsa da dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar var.

Ev sahibi olmak isteyenler için kredi almak gerçekten önceki yıllara nazaran daha kolay bir hale geldi, fakat unutmayın ki iş alınan kredi ile bitmiyor. Yani ödeyeceğiniz tek şey kredi taksitleri değil. Başlangıçta çok cazip geliyor, 150.000 TL kredi kullansam ayda 1.500 TL ödeyerek ev sahibi olabilirim. Zaten 900 TL kira ödüyorum neden hala ev sahibi olamıyorum diyorsunuz.

Evet, haklısınız krediler son derece uygun seçenekler ile sizleri ev sahibi yapabiliyor, fakat bu konuda son derece bilinçli davranmanız gerekiyor. Dikkat edeceklerinizin en başında ise ev sahibi olmak isteyenler için kredi masrafları geliyor.

Bankaya gittiniz ve kredi başvurusunda bulundunuz, başvurunuz değerlendirmeye alındıktan sonra onaylandı. Her şey hazır, paranızı ve evinizi almaya gidiyoruz, derken o ne bankadaki yetkili kişi bir takım masrafları ödemenizi istiyor:

Ekspertiz Ücreti

Dosya Ücreti

Evrak İnceleme Ücreti

Kredi Tahsis Ücreti

Adına ne derseniz deyin - her banka ücretler için farklı bir isim kullanabiliyor- bu ücretlerin hepsi cebimizi yakıyor.

Tamam dediniz Parası neyse verelim evimiz için kredimizi alalım ve kredi ödemelerinizi yapmaya başladınız. Başvurduğunuz bankada hesabınız yok banka size ödemelerinizi yapmanız için bir hesap açıyor. Ödemelerinizi her ay düzenli yapıyorsunuz, fakat dikkat edin gözden kaçırabilirsiniz. Her ay ödemelerinizle birlikte 3, 5 TL bankasına göre değişmekle birlikte “Hesap İşletim Ücreti” alınıyor.

3’ün 5’in hesabını yapmayalım ayda 5 TL ne ki dediniz, ödemelerinizi düzenli olarak tamamladınız. Başlangıçta ev kredinizi alırken hatırlayın borcunuza karşılık almış olduğunuz evi ipotek ettirmiştiniz. Şimdi borcunuz bitti ve ipoteği kaldıracaksınız, o zaman “İpotek FEK” ücretinizi de ödeyin.

Unutmayın yeni bir ev satın almak yeni masraflar demektir.  Ev Elektroniği, ev  Mobilyalarımızı, beyaz eşyalarımızı yenilemek isteyeceğiz, her yıl evin vergisini ödeyeceğiz, kiracıyken ev sahibine ödettiğimiz bakım, onarım ve yenileme gibi giderleri biz ödeyeceğiz.

Konut kredileri uzun vadeli borçlanma anlamına gelir, almadan önce ciddi bir planlama gerektirir. Maliyetlerinin ve masraflarının iyice araştırılması, Krediyi Ödeme Gücünüzün detaylı bir şekilde analiz edilmesi ileride yaşayacağınız sıkıntıların engellenmesini sağlayacaktır.

            ONKO Emlak Gayrimenkul   

Konut Kredi Son Yazılar

 • Emlak Mortgage ve Konut Kredisi Arasındaki Fark

  EV KREDİSİ VE MORTGAGE ARASINDAKİ FARKLAR KONUT KREDİSİ NEDİR Konut kredisi,konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisi, satın alınmak istene ..

  Tümünü Göster
 • Ev Almak İçin Kredi Avantajları

  EV ALMA KREDİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR? KONUT KREDİSİ ALMANIN ZARARLARI NEDİR? ONKO Emlak Yatırım Danışmalık; Hizmetleriyle Her Zaman Sizin Yanınızda. Konut Kredisi Almak her zaman avantajlı ol ..

  Tümünü Göster
 • Ev Satın Almak Ev Sahibi Olmak

  Ev Sahibi Olmak: Evinizi Alırken Hepimizin hayalidir ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak. Kira ödemek bizim sırtımızda sürekli taşıdığımız bir kamburdur . Son Yıllarda düşen kre ..

  Tümünü Göster