Blog

 • Anasayfa
 • Blog
 • Konut kredisinde tapu ve ipotek ile ilgili merak edilenler
Konut kredisinde tapu ve ipotek ile ilgili merak edilenler

Konut kredisinde tapu ve ipotek ile ilgili merak edilenler

Konut kredisinde tapu ve ipotek ile ilgili merak edilenler

 Konut kredisi ile ev almaya karar verdiniz. Pek çok ev kredisi seçeneği arasından hesaplama ve karşılaştırma yaparak en uygun konut kredisi seçeneğine ulaştınız hatta belki başvuruda bulundunuz ve krediniz onaylandı. Fakat aklınıza takılan bazı sorular var: Konut kredisi ile ev alırken tapu ve ipotek işlemleri ile ilgili süreçler nasıl işler?

Konut Kredisinde Tapu İşlemleri

Bildiğiniz üzere konut kredisi ile ev almak istediğinizde satın aldığınız ev banka tarafından vade süresince ipotek edilir. Mortgage başvurunuz onaylandıysa bir sonraki adım olarak tapu dairesine gitmeniz gerekir. Bu aşamada yanınızda bir banka yetkilisi de bulunacaktır. Fakat öncelikle banka, satın alınan evin yasal mevzuata uygunluğunu ve üzerinde başka bir ipotek olup olmadığını kontrol eder. Banka, bir çalışanı aracılığı ile yaptığı bu işlem neticesinde doğan masraflar nedeni ile tüketiciden konut kredisi tapu masrafları tahsil eder. Tapu dairesinde sorun çıkmaması halinde sözleşme imzalanır ve tapu devri için gereken belgelerle birlikte tapu dairesine gitmeniz gerekir.

Alınan gayrimenkulun konut kredisi tapu satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcı %2 oranında tapu harcı öder. Bir örnekle açıklama gerekirse aldığınız evin tapu bedeli 100.000 TL ise hem siz hem de satıcı 2.000 TL tapu harcı ödemelidir. Tüm bu işlemler neticesinde satın alınan ev için sizin adınıza bir tapu belgesi düzenlenir.

Konut Kredisinde İpotek İşlemleri

Tapuyla ilgili işlemler bittikten sonra ipotek işlemleri başlar. Alınan konutun ipotek edilmesi, bankanın teminatıdır. Ev kredisinde tüketiciye verilen tutar çok yüksek olduğundan, herhangi bir ödeme durumununa karşı banka kendini güvence altına almak ister. Bunun için ipotek işlemi gerçekleştirilir. Tapu için gereken belgeler toplanıp, tapu harcı ödendikten sonra banka avukatı ile tapu dairesine gidilerek tapuya ipotek işlenir. Tapu işlemleri tamamlandıktan sonra banka adınıza bir hesap açarak kredinizi bu hesaba yatırır.

Bazı durumlarda satın alınan ev üzerinde başka bir ipotek bulunabilir. Böyle durumlarda da ipoteğin kaldırılması için yapılması gereken bir dizi işlem var. İpotek, başka bir banka tarafından konut kredisine istinaden yapılmışsa ilgili bankadan ipoteğin kaldırılacağına dair yazı talep edilir. Yine ilgili banka tarafından söz konusu krediye ilişkin gönderilecek belgeler ve resmi yazı ile birlikte yeni ipotek işlemi gerçekleştirilebilir.

Eğer ipotek banka değil firma ya da şahıs tarafından yapılmışsa öncelikle evi satın aldığınız kişi söz konusu firma/şahıs ile iletişime geçerek ipoteğin kaldırılmasını talep etmelidir. Bu ipoteğin kaldırılmasından sonra yeni ipotek işlemi yapılarak banka tarafından istediğiniz tutar size verilecektir.

Konut Kredisinde İpotek Fekki

İpotek fekki ipotek kaldırma anlamına gelir. Az önce bahsettiğimiz tapunun hali hazırda ipotekli olması durumunda da aslında ipotek fekki yapılır. Sizin tapunuzla ilgili olan ipotek fekkinin sizi ilgilendiren kısmı ise kredinizin ödemesi bittikten sonra konut kredisi ipotek fek ücreti ödeyecek olmanızdır. Kredi borcunuzu tamamen ödedikten sonra tapudaki ipoteği kaldırmak için yeniden tapu dairesine giderek işlem yapmanız gerekir. Pek çok banka ipotek kaldırma işlemi için konut kredisi ipotek kaldırma masrafı olarak ücret talep etmektedir. Bu ücret bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Konut Kredi Son Yazılar

 • Emlak Mortgage ve Konut Kredisi Arasındaki Fark

  EV KREDİSİ VE MORTGAGE ARASINDAKİ FARKLAR KONUT KREDİSİ NEDİR Konut kredisi,konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisi, satın alınmak istene ..

  Tümünü Göster
 • Ev Almak İçin Kredi Avantajları

  EV ALMA KREDİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR? KONUT KREDİSİ ALMANIN ZARARLARI NEDİR? ONKO Emlak Yatırım Danışmalık; Hizmetleriyle Her Zaman Sizin Yanınızda. Konut Kredisi Almak her zaman avantajlı ol ..

  Tümünü Göster
 • Ev Satın Almak Ev Sahibi Olmak

  Ev Sahibi Olmak: Evinizi Alırken Hepimizin hayalidir ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak. Kira ödemek bizim sırtımızda sürekli taşıdığımız bir kamburdur . Son Yıllarda düşen kre ..

  Tümünü Göster