Blog

Nasıl Kendi Evimin Sahibi Olabilirim?

Nasıl Kendi Evimin Sahibi Olabilirim?

  NASIL EV SAHİBİ OLUNUR?

1. Madde: Ev sahibi olmaya karar verin.

 İlk evinizi almaya karar vermek, belki de hayatınızın en önemli kararlardan biridir.  Kendinize ait bir ev, yaşamınızdaki en büyük ve en duygusal yatırımlardan biri olabilir. Peki, böyle bir yatırım için doğru zaman nedir?

Doğru evi almak için doğru bir zamanlama yoktur. Önemli olan kendiniz için doğru evi bulmak ve bu evi satın almak için finansal durumunuzu çok dikkatli bir şekilde değerlendirebilmektir.


Ev sahibi olduğunuz zaman; yaptığınız bu yatırımın yıllar içinde değerlenmesi, bu yatırımı yapabilmek için normalde belki tasarruf etmeyecekken, kredi ödemelerinizi yaparak otomatik olarak tasarruf yapmak zorunda kalmak gibi avantajları vardır.

Bugünden itibaren seçenekleriniz araştırmaya başlayın.  Süreçle ilgili her şeyi bilmenize gerek yok. Emlak gayrimenkul danışmanı bu süreçteki her adımda size için yardıma hazır olacaktır.

 2. Madde: Gayrimenkul Danışmanınızın kim olacağına karar verin ve tüm süreçte onunla ilerleyin.
Size yardım edecek gayrimenkul danışmanını ararken, unutmayın ki iyi bir danışman için müşterisi her şeyden önce gelir.
      
    İyi bir gayrimenkul danışmanı:

1.Piyasanın genel durumu hakkında sizi bilgilendirir.

2.Alacağınız evde ne istediğinizin ve neye ihtiyacınız olduğunun analizini yapar.

3.Sürece dahil olacak diğer taraflarla iş koordinasyonunu sağlar.

4.Kriterlerinize ve bütçenize uygun evler konusunda size rehberlik eder.

5.Mümkün olan en iyi fiyat için sizin adınıza pazarlık yapar.

6.Gerekli resmi dokümanların eksiksiz olmasını sağlar ve bürokratik işlemlerin takibini yapar.

7.Ortaya çıkan problemler konusunda size bilgilendirip, bu problemlerin giderilmesi için çözümler önerir.

3. Madde: Konut Kredisi alırken seçici davranın.

Ev kredisi alma sürecini kolaylaştırmak için gayrimenkul danışmanınız kredi alma prosedürleri ve ne kadar kredi alabileceğiniz konusunda sizi genel olarak bilgilendirecektir.
Daha önce müşterisi olunan bankalardan konut kredisi almak daha kolay olacağı için, ilk olarak bu bankalarla görüşmek sizin için faydalı olabilir ama gayrimenkul danışmanınız da sürekli çalıştığı bankalara size yönlendirebilir ve sizinle birlikte bankaya gelerek en uygun krediyi almak için elinden geleni yapar

4. Madde: Evinizi seçin.

Daire almak için tüm ön çalışmaları yapıp ev aramaya hazır olduğunuzda nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Çok sayıda satılık ev arasında herhangi bir yönlendirme olmaksızın, ev aramaya başlamak sizin için yorucu ve bunaltıcı olabilir. ONKO gayrimenkul danışmanı sizi, kriterlerinize uygun, doğru eve yönlendirecektir. 


Ev aramaya başlarken kendinize sormanız gereken sorular arasında:

1.    Aileniz ve sizin için kritik olan iç ve dış özellikler nelerdir?

2.    Ne kadar büyüklükte bir eve ihtiyacınız var?

3.    Hangisi daha önemli: konum mu, büyüklük mü?

4.    Tadilat yapmanız gereken bir evle ilgileniyor musunuz?

5.    Evin yıllar içinde değerlenmesi sizin için ne kadar önemli?

6.    Bilinen bir semtte oturmak sizin için öncelik taşıyor mu?

7.    Toplu taşımaya yakın olması öncelik taşıyor mu?

8.    Evinizde olmasından vazgeçemeyeceğiniz özellikler neler?

Satılık evleri görmeye başladıkça, büyük olasılıkla önceliklerinizin değişmeye başladığını göreceksiniz.

5. Madde: Teklif Verin.

Standartlarınıza uygun bir ev bulduktan sonraki adım ne kadar bir fiyat teklif edeceğinize karar vermektir.  Unutmayın ki ev almak bir yatırımdır.  Fiyata karar verme noktasına geldiğinizde, uygun fiyatı teklif ettiğinizden emin olmanız için gayrimenkul danışmanınız size bölgedeki benzer özelliklere sahip evlerin fiyatları konusunda bilgi verecektir. Fiyat teklifi verirken gayrimenkul danışmanızdan size rehberlik etmesi konusunda yardım isteyin.
  

En iyi fiyat teklifini verdiğinize emin olmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar: 

1.Satış Fiyatı - Evin ilan edilmiş fiyatına bakıp bu fiyatı baz kabul ederek başlayabilirsiniz.

2. Piyasa Analizi – Emlak Gayrimenkul danışmanınız çevredeki karşılaştırılabilir ev fiyatlarını size söyleyerek fiyatın uygun bir noktada olup olmadığına karar vermenize yardım edebilir.

3.Tadilatlar: Gayrimenkul danışmanınız fiyat içinde değerlendirebilmeniz için ev içinde yapılan yenilikler ve tadilatların listesini size verebilir. 

 6. Adım:  Detayları araştırın.

Emlak danışmanınız evde yapılan iyileştirmeler ve düzeltilmesi gerekenler bilgisini size verecektir.  Böylelikle evi satın alırsanız size neyin beklediğini önceden biliyor olursunuz.

Yapılan tadilatlar ve yapılması gereken iyileştirmeleri satın alma sürecinde bilmek çok önemlidir.  Yapılan iyileştirmeler evinizin değerini arttırırken, yapılması gereken tadilatlar sizin için fazladan masraf demektir. Sizin öncelikle önem vermeniz gereken konu su tesisatından, kalitesiz inşaattan kaynaklı yapısal bir hasar olup olmamasıdır.

Bazen büyük gibi görünen problemler az bir uğraş ve düşük bir bütçeyle çözülebilmektedir. 

7. Adım: Kapanış sürecini iyi yönetin.

Fiyatı belirlediniz ve artık satın almaya karar verdiniz.  Bu noktada satın almayı riske atmamak için sizin sorumluluğunuzda olan ve dikkat etmeniz gereken  bazı hususlar bulunmaktadır.

Bu sorumluluklar:

1.    Kredilerinizi ve harcamalarınızı kontrol altında tutmak – Bu dönemde büyük harcamalar yapmayın, bütçenizi kontrol altında tutun.

2.    Onko Gayrimenkul danışmanınız ve banka yetkilisiyle iletişim halinde olun – Hem bankacınız hem de gayrimenkul danışmanınızın telefonlarına hemen dönme konusunda titizlik gösterin, gerekli dokümanları zamanında sağlamak konusuna önem verin.

 8. Adım: Yatırımınızı güvenceye alın.
Tebrikler! Evinizi aldınız…

Kendinize evin bakımı ile ilgili bir planlama yapın.  Bütün  bu bakımları yaptırarak, yıllar boyunca yaptığınız finansal yatırımı korumak sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca unutmayın ki, satışınız sonlandı diye onko emlak gayrimenkul danışmanı
 ile olan ilişkiniz de sonlanmak zorunda değil.  Evinizi aldıktan sonra bile, danışmanınız gayrimenkul piyasası ile bilgi sağlama, evinizin tadilatı için gerekli yönlendirmeleri yapma, hatta evinizin değerini takip etme konusunda size yardım etmeye devam edecektir.

Satılık ve Kiralık Gayrimenkul Son Yazılar