Blog

  • Anasayfa
  • Blog
  • 2020 Yılı Türkiye’de Satılık Ve Kiralıkta En Çok Artış Yaşanan İller
2020 Yılı Türkiye’de Satılık Ve Kiralıkta En Çok Artış Yaşanan İller

2020 Yılı Türkiye’de Satılık Ve Kiralıkta En Çok Artış Yaşanan İller

 Türkiye'de 2020 Yılı SATILIK ve KİRALIKTA En Çok Artış Yaşanan İller.

Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği 5 Şehir

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Aralık ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği 5 il; Balıkesir (yüzde 25.91), Giresun (yüzde 25.81), Edirne (25.80), Bursa (25.90) ve Aksaray (24.10) oldu.

Kira getirisi Yıllık en yüksek 3 şehir!

Konut satış fiyatları en çok Balıkesir’de, kira fiyatları Nevşehir’de arttı.

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Balıkesir

Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.04 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde -0.14 oranı ile Bilecik oldu.

Kira getirisi yüksek 3 şehir hangileri?

Türkiye’de Emlak Endeksi’nin 2020 yılı Aralık ayı sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 68 ili kapsayan Emlak Endeksi Aralık ayı sonuçlarına göre, konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 0.80 artış yaşandı. Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.05 oranında artan Balıkesir, emlak fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Kırklareli’de

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Aralık ayı itibarıyla Aydın, Van ve Kırklareli geldi.

Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Aralık ayında en yüksek Aydın, Van ve Kırklareli’ de oldu.

Kiralık konut fiyatlarının yıllık en çok yükseldiği 5 şehir

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir  sırasıyla; Aydın (yüzde 22.58), Yozgat (yüzde 22.44), Zonguldak (21.56), Kırklareli (yüzde 20.48), Muğla (yüzde 18.84) oldu.

Kirada en yüksek aylık artış yüzde 2 ile Nevşehir’de

Türkiye genelinde 70 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.15, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.20 oranında artış gerçekleşti.

Aralık ayında Nevşehir’de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında arttı ve Nevşehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde -2 oranı ile Adıyaman oldu.

Emlak Haberleri Son Yazılar