Blog

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama

ONKO Emlak Danışmanlık Dijital Pazarlama

ONKO Emlak Gayrimenkul  Genel Müdürü Hayri Karatay"İnternetin hayatın her alanında olduğu bu dönemde, dijital pazarlamayı etkili bir şekilde kullanamayan, dahası gelişen dünya trendine ayak uyduramayan gayrimenkul danışmanlarının başarılı olabilme şansı oldukça düşük" dedi.

ONKO Gayrimenkul dijital emlak pazarlama

İnternetin hayatın her alanında var olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Dijital pazarlamayı etkili bir şekilde kullanamayan, değişen ve gelişen dünya trendine ayak uyduramayan Emlak danışmanlarının ve emlak ofislerinin başarılı olma şansı oldukça düşük.

Günümüzde ev alıcılarının sadece yüzde 19’zu ev ararken gazete ilanlarına bakmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki alıcıların yüzde 91’ri www.onkoemlak'da olduğu gibi internet web siteleri aracılığıyla gayrimenkul araştırmalarını online olarak gerçekleştirmektedirler.

Gayrimenkul sektörüne müşteri açısından bakıldığında, iki temel müşteri var. Bunlardan biri mal sahibi, diğeri de malı talep eden kişi. İkisi de müşteri olmasına rağmen, yıllar boyunca pazarlama yöntemlerinde hep birinci tip müşteriye yönelerek; güçlü portföy anlayışıyla ikinci tip müşterinin talep yaratacağı anlayışı benimsenmiş. Emlak ofislerinin  ve danışmanlarının yıllar boyunca portföy odaklı faaliyet göstermesi de bu nedenle olmuş. Ama burada pazarlamanın temel fonksiyonu olan talep için talebin satın alma faaliyeti ile desteklenmesi gerektiği kuralı göz ardı edilmiş. Alıcı veya yatırımcı bilmediği gayrimenkulü almaz, bu sebepten dolayı de talep oluşmaz. Özetle siz ülkenin en iyi gayrimenkullerine de sahip olsanız, onları tanıtamadığınız sürece, onunla ilgilenebilecek kişilere ulaşamadığınız sürece, orada bir talep oluşması çok zor. Dijital pazarlama yöntemleri sayesinde önceki yılların bu eksik yönlerini giderebilmek artık mümkün.

Son 9 yılda 30 kat kullanım artışı gösteren, her 20 haneden 15’şinde internet kullanılan bir ortamda, emlakçılar  için büyük bir potansiyel var. Dijital pazarlama sayesinde hizmetinizi direkt olarak hedef kitlenize ulaştırma imkanı pazarlama yöntemlerine göre hem çok ucuz hem de daha çok kişiye ulaşabilme imkanı var. Eskiden olduğu gibi sadece el ilanları ya da gazete ilanları gibi kısıtlı bir şekilde değil; web sitesi, hedefli banner çalışmaları, marketing, mailing, sosyal medya ve özel videolar gibi çok çeşitli argümanlar kullanılabiliyor. Farklı platformlar size farklı özelliklerde hedef kitleler dahi sunuyor. Bu sayede hem risklerinizi hem de pazarlama giderlerinizi daha doğru şekilde planlayabiliyorsunuz.

Pazarlama stratejilerinde herkesin gayrimenkul müşterisi olmadığını mutlaka bilmelisiniz. Dijital pazarlamada pazarınızı kendinizin ayarlamanıza izin veriyor olması. Kampanyalarınızı sosyal, demografik ve coğrafi unsurlara göre ele alabiliyor, elinizdeki gayrimenkulü örneğin 30 yaş üstü, evlenmek üzere olan, veya evli olan, orta gelir üstü, mesleği olan birine direkt olarak ulaştırabiliyorsunuz. Ayrıca bu kriterlerde binlerce kişi bulabiliyorsunuz. İşte dijital pazarlamanın gücü de geleneksel pazarlamadan farklı olarak talep yaratmak için bu talebin satın alma gücüyle desteklenebilme potansiyelini ortaya çıkarıyor.

Satılık ve Kiralık Gayrimenkul Son Yazılar