Blog

Evin Kira Geliri Neden Düşer

Evin Kira Geliri Neden Düşer

KONUTUN KİRA DEĞERİNİN DÜŞMESİ:

Evin kira değerini düşüren faktörler nelerdir?

Onko Emlak Bayiliği  daha iyi hizmet vermek için Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır.

Emlak Gayrimenkul Bayilik, Satılık Daireler, Satılık İş yerleri, Satılık Arsalar, Kiralık Daireler, Kiralık Evler, Kiralık İş Yerleri, Kiralık Dükkanlar ve her türlü Emlak Alım Satımı ile ilgili alanlarda halkımızı bilgilendirmek istiyoruz.

Ülkemizde yatırım amacıyla konut alanlar yüksek kira geliri elde etmeyi beklemektedir. Fakat bunun için doğru konuta yatırım yapmak gerekiyor. Çünkü her konut için yüksek kira geliri elde etmek mümkün değildir. Örneğin, bazı konutlar kısa sürede kiraya verilemiyor, uzun süre boş kalıyor. Bu da yatırım için alınan konutun yatırımcısına bir maliyet oluşturuyor. Doğru konuta yatırım yapıldığında ise yüksek kira geliri elde etmek ve konutun kısa sürede kiralanması mümkün oluyor. Peki, kısa sürede kiralanacak ve yüksek kira geliri elde edilecek konutu seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Aslında bir evin kira değerini düşüren faktörleri bilmek doğru konutu seçme konusunda önemli ipuçları veriyor.

Bir evin kira değerini düşüren faktörler

·Evin konumu çok önemlidir. Kiracıların da en dikkat ettiği konular arasında ilk sıralarda yer alır. Kiracılar merkeze yakın evleri tercih eder. Bu nedenle merkeze uzak evlerin kira değeri düşük olur.

Kira değerinin düşmesinde etkili olan bir konu da ulaşımdır. Herkes ulaşımda daha az zamanı harcamak ister. Ayrıca yol için fazla para da harcamak istemez. Bu nedenle bir evin ulaşım noktalarına uzak olması kira değerinin düşmesine neden olur.

Bir evin doğal gazla ya da merkezi olarak ısıtılması tercih edilmesini sağlar. Bu da evin değerini artırır. Sobalı bir evin kira değeri ise düşük olur.

·Elbette evin kullanışlı olması da değeri artırır. Bir ev geniş ve büyük olabilir ama odaların kullanışlı olmaması kira değerini düşürür hatta kiralanmasını zorlaştırabilir.

·Eski bir ev ile yeni bir evin kira değeri farklıdır. Onko Emlak’a göre Yeni daireler daha fazla tercih edilir. Daha yüksek bir kira bedeli de istenebilir. 

·Evin cephesine de dikkat etmek gerekir. Işık alan evler önceliklidir. Güneş alan ev ferah olur ayrıcı kışın ısınması da daha kolay olur. Bu da ısınma giderlerini düşürür. Bu nedenle ışık alan evlerin değeri ışık almayan evlere göre daha yüksek olur. Bu da kira değerini etkiler.

·Uzmanlar küçük konutların daha fazla ilgi gördüğünü belirtiyor. Çünkü sosyal yaşamdaki değişimler bu tür konutların daha fazla tercih edilmesine neden oluyor. Ayrıca bu tür dairelerde az maliyetle yaşamak mümkün oluyor.

·İnsanlar için evin en vazgeçilmez alanlarından biri de balkondur. Bir evde balkon olup olması kira değerinin düşmesinde etkili 

           ONKO Emlak Danışmanlık 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Son Yazılar

 • Sahibinden Emlak Kiraya Vermek Tehlikelidir

  Sahibinden Emlak Kiraya Verilmesi Neden Tehlikelidir? Gayrimenkulünü hiç bir profesyonel gayrimenkul danışmanından yardım almadan kiralamaya çalışan değerli müşterileri ..

  Tümünü Göster
 • Evin Kira Geliri Neden Düşer

  KONUTUN KİRA DEĞERİNİN DÜŞMESİ: Evin kira değerini düşüren faktörler nelerdir? Onko Emlak Bayiliği daha iyi hizmet vermek için Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır. ..

  Tümünü Göster
 • Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

  Emlak Vergisi Nedir Nereye Ödenir? Emlak vergisi nedir Bina, arsa, arazi ya da işyeri gibi taşınmaz mal varlıklarından alınan vergiye emlak vergisi denir. Sürekliliği olan emlak vergis ..

  Tümünü Göster