Haberler

 Konut Fiyatlarında Bursa Tüm Şehirleri Geride Bıraktı!

Konut Fiyatlarında Bursa Tüm Şehirleri Geride Bıraktı!

   Konut Fiyatlarında Bursa Tüm Şehirleri Geride Bıraktı!

Eylül ayında konut fiyatları yüzde 0.79 oranında yükseldi. Bursa konut satış ve kira fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu.

Türkiye’de Eylül ayında konut fiyatlarında yaşananlar ile ilgili dikkat çekici veriler

Gayrimenkul sektöründe Eylül ayı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 0.79 oranında artış yaşanırken, geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı ise yüzde 11.55 olarak gerçekleşti.

Eylül ayında konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir yüzde 2.07 ile Bursa, aylık kiraların en çok yükseldiği şehir de yüzde 2.44 ile yine Bursa oldu.

 Bursa, konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir

Eylül ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.07 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.48  oranı ile Osmaniye oldu.

 Balıkesir, yıllık artışta ilk sırada

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Eylül ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 şehir şöyle sıralandı:

1) Balıkesir (yüzde 26.82)

2) Bursa (yüzde 25.08) 

3) Edirne (yüzde 21.90)

4) Ordu (yüzde 21.85) 

5) Aksaray (yüzde 21.79) 

Bursa, kirada da en yüksek aylık artışa sahip

Türkiye’de Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre yüzde 1.04 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.88 oranında artış gerçekleşti.

Metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.63 oranında artan Bursa, Eylül ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2’lik oranla Uşak oldu.

İşte kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir:

1) Aydın (yüzde 21.28) 

2) Yozgat (20.92) 

3) Balıkesir (yüzde 19.49) 

4) Kırklareli (yüzde 17.50) 

5) Tekirdağ (yüzde 15.04) 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Eylül ayı itibarıyla Aydın, Van ve Bilecik geldi.

Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Eylül ayında en yüksek Aydın, Van ve Bilecik’te ölçüldü.

Emlak ile ilgili konular Son Yazılar