Blog

Ada Nedir?

Ada Nedir?

Çevresi yol, sokak veya akarsu ile belirlenmiş kara parçası ada olarak tanımlanır. Ada, bunun dışında iki farklı anlamda daha kullanılır. Bunlardan biri çevresi tamamen veya kısmen su ile çevrili toprak parçası anlamına gelen coğrafi terimdir. Diğeri ise karayollarında yolcu indirme veya bindirme için trafik güvenliği sağlanmış alanlara verilen isimdir.

Ada parsel

Ada ve parseller kadastro çalışması yapılarak belirlenir. Taşınmaz mal alınacağı zaman tapu üzerinde yazan ada parsel numaraları ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web sitesinde bulunan ada ve parsel sorgulama linkinde ilgili yerlere yazarak taşınmazın durumu hakkında bilgi edinmek mümkündür. Herhangi bir şüpheli durumda ise tapu kadastro il müdürlüklerine başvuru yaparak sorgulama yapılabilir. Böylece satın alınacak taşınmaz ile ilgili tüm bilgiler elde edilmiş olur ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaşma ihtimali minimuma iner.

Kadastro adası nedir?

Çevresi kamuya ait doğal veya yapay oluşumlar ile sınırlandırılmış parsel topluluğu kadastro adası olarak adlandırılır. Ada 101 numarası ile başlar ve sırasıyla devam eder. Bir adada birden fazla mülkiyet sahibi olabilir. Çünkü bir ada, bir veya birden fazla parselden meydana gelir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Son Yazılar

 • Sahibinden Emlak Kiraya Vermek Tehlikelidir

  Sahibinden Emlak Kiraya Verilmesi Neden Tehlikelidir? Gayrimenkulünü hiç bir profesyonel gayrimenkul danışmanından yardım almadan kiralamaya çalışan değerli müşterileri ..

  Tümünü Göster
 • Evin Kira Geliri Neden Düşer

  KONUTUN KİRA DEĞERİNİN DÜŞMESİ: Evin kira değerini düşüren faktörler nelerdir? Onko Emlak Bayiliği daha iyi hizmet vermek için Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır. ..

  Tümünü Göster
 • Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

  Emlak Vergisi Nedir Nereye Ödenir? Emlak vergisi nedir Bina, arsa, arazi ya da işyeri gibi taşınmaz mal varlıklarından alınan vergiye emlak vergisi denir. Sürekliliği olan emlak vergis ..

  Tümünü Göster